niedziela, 30 marca 2014

Devilfish / Broad Sides

Witajcie!

Wczorajsza sobota upłynęła mi pod znakiem Wielkiej Enklawy, Tau... Zakupiony z Allegro Devilfish (albo inaczej, to co z niego zostało) oraz trzej old skulowych Broad Side. Zacznijmy od truposze i jego reanimacji.
Tak wyglądał po tym, jak rozbroiłem wszystkie elementy i sklejać na nowo zacząłem.


Welcome!

Yesterday's night was 'sponsored' by the Great Enclave, Tau... The Devilfish carcass I bought online needed a revamp and three old school Broad Sides. Let's start with the Devilfish. 
This is how it looked like after I stripped it off the bits and reglued bits of the chasis.

 photo 20140330_1.jpg

Ale nie zamierzałem dodawać go do mojej armii. Dwa Devilfishe i Hammerhead wystarczą. Będzie on moim trzecim DakkaJetem. To tylko taka przymiarka, ale silnik zostanie jak jest. Nie jestem tylko pewien czy skrzydła zostaną tak czy jakoś inaczej.


But I did not intend to add it to my Tau army. I got two of those and a Hammerhead, that will do. I need a third DakkaJet. This is just a mock up, but the engine will stay. I'm not sure about the wings and gun placement.

 photo 20140330_2.jpg

 photo 20140330_3.jpg

A po tym jak już skończyła mi się wena na klejenie i wszystko musiało poschnąć, wziąłem się za te trzy Broad Side'y i zakończyłem ich malowanie.


And after ran out of steam and had to wait until glues dry up, I put my hands on the three Broad Sides and finished them up.

 photo 20140330_4.jpg

Jak zawsze, zapraszam do komentowania i pozostawiania opinii, zarówno tu jak i na FejsBuniu.

And as always I encourage you to leave your comments and opinions below as well as on FB.

2 komentarze:

  1. I'm very intrigued to see how this Devilfish Dakkajet turns out. As for any input, I really like the engine in the back...I can already picture its Orkiness. The wings location looks good to me as well, but perhaps move 2 of the shootas down to them, like the Dakkajet does?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I should be painting it over the weekend. Keep checking ;)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...